PRZEDSZKOLE Nr 81

w Gdańsku

POZNAJEMY SOWY

sowa

 

18.10.2016 r dzieci z gr. III uczestniczyły w warsztatach "SOS dla sów" prowadzonych przez p. Ewelinę Kurach. Zajęcia są częścią projektu "Kampania edukacyjna pn. Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności" finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.


Dzieci miały okazję poznać sowy występujące w naszym kraju m.in największą i najmniejszą sowę - puchacza i sóweczkę. Słuchały głosów wydawanych przez różne sowy. Podziwiały ubarwienie piór płomykówki i oglądały pióro puchacza. Określały kolor oczu sów. Dowiedziały się, że kolor oczu ma związek z porą dnia, kiedy ptak wyrusza na polowanie. I tak np sóweczka ma żółte oczy i poluje w dzień, a nocą smacznie śpi, za to czarnooki puszczyk poluje nocą, a w dzień smacznie śpi.

Dzieci oglądały z bliska szpony sowy, mogły je też dotknąć i przekonać się jakie są ostre. Zastanawiały się też, dlaczego sowa kręci głową. Okazało się, że sowa nie potrafi obracać gałkami ocznymi tak jak dzieci, więc musi kręcić głową, by wypatrzyć tłuściutką mysz. Dzieci próbowały obrócić głowę tak jak sowa, ale szybko odkryły, że nie mają tak ruchliwej szyi jak ona. Dowiedziały się też, że te drapieżne ptaki mają idealny słuch i w pomieszczeniu, gdzie zgaszono światło i zapanowała ciemność potrafią upolować mysz. Na zakończenie spotkania dzieci miały okazję obejrzeć budki /skrzynki/ lęgowe dla sów.
Jeszcze raz dziękujemy pani Ewelinie za tak ciekawe zajęcia i zapraszamy ponownie!!!

 

sowa1