„PRZEDSZKOLAKI CZYTAJĄ” – PROJEKT PLECACZKOWY W NASZYM PRZEDSZKOLU

przedszkolaki czytaja 2

We wrześniu w 15 gdańskich przedszkolach rusza „Projekt Plecaczkowy", który skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodzin oraz nauczycieli przedszkolnych. Ma na celu wspieranie czytelnictwa, kształtowanie dobrych nawyków czytelniczych, popularyzację wartościowej literatury dla dzieci oraz dotarcie z nią do domów ubogich w książki.

Każdy przedszkolak otrzyma na tydzień do domu plecaczek z sześcioma książkami, które wspólnie z rodzicami będzie czytać. W kolejnym tygodniu plecaczek powędruje do kolejnego dziecka. Ze strony przedszkola akcja wspierana będzie zabawami, rozmowami i innymi działaniami wokół czytanych przez dzieci książek. Po przyniesieniu plecaczka do przedszkola dziecko mówi w swojej grupie o wrażeniach z lektury, opowiada o swojej ulubionej książce

i prezentuje pracę plastyczną.

Proponowane książki:
„Nusia i wilki” Pija Lindenbaum
„Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości” Ulf Stark
„Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem” R. Bădescu
„Albert i tajemniczy Molgan” Gunilla Bergström
„Mama Mu na huśtawce” J. i T. Wieslander
„Księżniczki i smoki” Christina Björk

Cele projektu:
- promocja czytelnictwa w przedszkolach;
- zintensyfikowanie działań około książkowych w przedszkolach;
- propagowanie idei ciekawej i rozwijającej wyobraźnię lektury,

mogącej być inspiracją do dalszej twórczości, kreatywnej zabawy;
- mobilizacja dzieci, rodziców i nauczycieli do wspólnego głośnego

czytania;
- rozmowa i oswajanie problemów, które podejmowane są w

książkach;

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydawnictwo pokrywa koszty książek.

Pomysłodawca i organizator projektu: Wydawnictwo Zakamarki. Partnerzy: MKiDN, Urząd Miejski w Gdańsku, Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Sopotu.

Pierwsze spotkanie z dziećmi w każdej grupie i wręczenie plecaczków

w dniu 9 września 2016 r.